Homeopatie

Homeopatie je metoda, která vychází ze zákona podobnosti, tento univerzální zákon znaly již tradiční kultury a léčil podle něj i Hippokrates.

Před 200 lety se zkoumáním tohoto zákona zabýval německý lékař a chemik Dr. Samuel Hahnemann (1755 – 1843). Klíčové bylo jeho zjištění, že látka, která u zdravého jedince vyvolá určité příznaky (symptomy), je schopna ve velmi nízkých dávkách léčit stejné příznaky u jedince nemocného.

Jedná se o tzv. PRINCIP PODOBNOSTI – podobné léčíme podobným.

 

Hahnemann propracoval metodu speciálního (infinitezimálního) ředění homeopatických léků, kdy zjistil,že ředěním látek nemizí jejich účinky, ale mizí jejich toxicita.

Svá pozorování sepsal v „Organonu léčebného umění“, který za svého života ještě několikrát přepracoval na základě nových poznatků.

Hahnemannovy teorie dále rozvedli američtí homeopaté Dr. Constantine Hering a Dr. James Tyler Kent.

V dnešní době se pomocí homeopatie ve světě léčí 400 milionů pacientů a používá se přibližně ve 100 zemích světa.

 

Možnosti léčby

Homeopatická léčba je léčbou určenou pro všechny věkové kategorie, spektrum jejího užití je tedy velmi široké.

Zde uvádím jen možné příklady:

- prevence nemocí a jejich opakování

- podpora organismu při aktivním sportování

- detoxikace organismu při opakovaném užívání antibiotik, kortikoidů apod.

- podpora hojení po úrazech, zlomeninách, operačních zákrocích

- zdravotní problémy během gravidity (únava, nevolnost, otoky končetin, bolest zad, citová labilita …)

- problémy s laktací

- nachlazení, rýma, kašel, záněty středouší

- dětské infekční nemoci (plané neštovice …)

- pohybové obtíže (bolesti zad, kloubů, ischias)

- zažívací problémy, onemocnění žlučníku, jater

- kožní problémy (ekzémy, bradavice, moluska …)

- migrény

- alergické obtíže, astma

- gynekologické obtíže (premenstruační syndrom, bolestivá či silná menstruace…)

- poruchy chování u dětí

- emoční a psychické problémy

-a další

 

Homeopatie tedy pomáhá ve všech akutních stavech, kromě stavů život ohrožujících, které patří do péče rychlé záchranné služby, ve stavech akutního zhoršení chronických nemocí a v terapii chronických onemocněních.

 

Kdy nemůžeme použít homeopatické léky:

a) u akutních, život ohrožujících stavů (včetně otrav, úrazů, náhlých chirurgických příhod – např. akutní apendicitida)

b) v situacích, kdy selhává oběh a dýchací systém

c) u těžkých orgánových postižení.

 

Homeopatické léky

Homeopatické přípravky neléčí pouze příznaky onemocnění, ale pomáhají zlepšit celkový zdravotní stav, proto jsou často první volbou pro ty, kdo mají aktivní přístup k vlastnímu zdraví.

Pro výrobu homeopatických léků se používá přes 3.000 různých látek rostlinného, živočišného, minerálního a chemického původu.

Homeopatické léky jsou používány ve velmi slabých (infinitezimálních) dávkách.

Číslo na tubě označuje stupeň ředění a písmena CH informují o tom, že se jedná o centezimální ředění dle Hahnemanna. Účinek homeopatického přípravku je podmíněn nejen ředěním vstupní látky, ale i další úpravou v průběhu výrobního procesu. Léky jsou vyráběny ve specializovaných homeopatických laboratořích za velmi přísných podmínek zachování kvality a čistoty léků.

Homeopatické přípravky (granule, globule, tablety, dražé) se rozpouští v ústech a obecně platí, že není vhodné je užívat bezprostředně před jídlem a pitím nebo těsně po něm. Odstup od jídla a pití by měl být minimálně 15 minut. Daná dávka léku se vloží do úst a nechá se volně rozpustit, nezapíjí se.

Vzhledem k tomu, že se lék vstřebává sliznicí dutiny ústní, je nutné, aby v ústech nebyly žádné aromatické látky jako mentol, káva či tabák.

U kojenců a malých dětí se homeopatický lék rozpouští v malém množství kojenecké vody (10 granulí v 1 dcl), podáváme po lžičkách v doporučených intervalech (1 lžička = 1 dávka). Každý den se připravuje nový roztok.

Homeopatické léky jsou monokomponentní (jednosložkové), vyrábějí se na základě jediné účinné látky a zpravidla nesou její latinský název a polykomponentní (vícesložkové), které obsahují více účinných látek.

Homeopatické léky je možné užívat současně s jinými léky, vitamíny či doplňky stravy. Někdy se kombinuje více homeopatických léků.

Každý homeopatický lék prochází v České republice schvalovacím řízením ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv a je řádně zaregistrován.

Dostupnost homeopatických léků: léky jsou dostání v lékárnách a zdravotní pojišťovny je nehradí. Cena jednoho balení monokomponentního léku se pohybuje řádově mezi 90-100 Kč.